NewsletterSzybka oferta wynajmuFAQZłóż zamówienie na wynajem
Poland - Polish
 • Belgium - Dutch
 • Croatia - Croatian
 • Denmark - Danish
 • France - French
 • Germany - German
 • Kazakhstan - English
 • Kazakhstan - Russian
 • Netherlands - Dutch
 • Norway - Norwegian
 • Poland - Polish
 • Slovenia - Slovenian
 • Spain - Spanish
 • Sweden - Swedish
 • United Kingdom - English

Wózki widłowe

18 lut

Jak wybrać wózek widłowy do mojego projektu?

Wynajem wózków widlowych Riwal

Wózki widłowe mają szerokie i uniwersalne zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tych maszyn o różnych parametrach, przeznaczonych do różnego rodzaju prac.

Aby wybrać wózek widłowy na wynajem należy wziąć pod uwagę:

 1. rodzaj pracy do wykonania oraz miejsce wykonywania pracy
 2. wysokość, na jaką będą podnoszone ładunki
 3. wymagany maksymalny udźwig maszyny
 4. czy operator maszyny ma uprawnienia do obsługi wózków widłowych wymagane przez UDT

 

Wózki widłowe mogą być wykorzystywane do rozładunku materiałów na budowie, w otwartej przestrzeni lub do prac prowadzonych typowo wewnątrz hali takich jak między innymi montaż ciężkich elementów wyposażenia na wysokości, relokacja linii produkcyjnych, montaż bram przemysłowych, czy przebudowa regałów w gotowym obiekcie.W przypadku każdego z tych zadań zastosowanie znajdzie inna kombinacja wózków widłowych i pozostałych maszyn przeznaczonych do pracy na wysokości.

 

Do rozładunku materiałów na projekcie budowlanym najlepiej sprawdzą się wózki widłowe czołowe. Tego rodzaju prace zwykle odbywają się na zewnątrz, więc można wybrać wózek o napędzie spalinowym lub gazowym. Decydując się na wynajem wózka widłowego gazowego najlepiej domówić do niego dodatkowo dwie butle gazowe, aby zabezpieczyć sobie paliwo na początek pracy. Standardowo wózki widłowe na wynajem nie są wyposażone w butle gazowe.

 

Wart uwagi jest fakt, że wózki widłowe nie będące typowo terenowymi mogą pracować tylko na trwale utwardzonym gruncie, takim jak beton, kostka czy dobrze połączone płyty betonowe. Do warunków panujących na budowie zdecydowanie najlepsze będą koła superelastyczne (oznaczane jako SE), które są odporne na przebicie.

Przy pracach wewnątrz obiektów należy wybierać urządzenia o napędzie elektrycznym, ponieważ nie emitują one spalin i mogą pracować w zamkniętych pomieszczeniach. Wybór maszyny o napędzie elektrycznym niesie konieczność zabezpieczenia miejsca do ładowania akumulatora - gniazda trójfazowego z napięciem 400V i zabezpieczeniem 32A.

 

W przypadku konieczności zamontowania ciężkich elementów, jak skrzynia nawiewna wraz z przewodami zasilającymi przy dachu wewnątrz hali o wysokości 8 – 12 m najlepiej zastosować dwa rodzaje maszyn – akumulatorowy wózek widłowy wysokiego składowania typu reach truck, na przykład model Jungheinrich ETV 216 oraz podest ruchomy, taki jak podnośnik masztowy elektryczny JLG Toucan 12E+. Niewątpliwą zaletą wózków widłowych typu reach truck są niewielkie gabaryty. Umożliwiają pracę w wąskich korytarzach roboczych, nawet poniżej 2,70m szerokości. Jednak trzeba pamiętać, że praca z wózkiem widłowym wysokiego składowania (boczniakiem), gdzie podnoszący siedzi bokiem do ładunku wymaga od operatora dużego doświadczenia i precyzji w operowaniu maszyną. Ponadto, zwróćmy uwagę na fakt, że wózkiem wysokiego składowania nie wolno jeździć po kostce brukowej, bo jego koła nie są do tego przystosowane!

Wozki widłowe na wynajem Riwal

Wózki widłowe znajdują zastosowanie także przy relokacji linii produkcyjnych, czy montażu bram przemysłowych w obiekcie. Podstawowy zestaw sprzętu do prac związanych z relokacją maszyn powinien składać się z dwóch wózków widłowych czołowych elektrycznych z masztami Triplex 5,5m, o ładowności 3000kg i 5000kg, widłami 1400mm - 1600 mm z przedłużeniami, na przykład Jungheinrich EFG 535k a także podnośnika nożycowego elektrycznego wąskiego, jak JLG 2632ES lub przegubowego jak JLG E300AJPCzasem stosowany jest także wózek wysokiego składowania. Ze względu na pracę wewnątrz koła powinny być niebrudzące i antyprzebiciowe.

Natomiast przy przebudowie regałów magazynowych pomocne będą: wózek widłowy czołowy o napędzie elektrycznym na niebrudzących kołach z masztem Triplex 5.500mm o ładowności 2,5-3,5 tony, widłami 1400 – 1600mm z przedłużeniem oraz wózek wysokiego składowania typu reach truck o ładowności 1600 – 2000kg i maszcie 6,50 – 8,50m, jak Jungheinrich ETV C16 oraz podnośnik nożycowy elektryczny lub przegubowy o wysokości roboczej 10m.

W przypadku każdego rodzaju pracy należy przewidzieć gabaryty przestrzenne ładunków zaplanowanych do transportu za pomocą wózka widłowego oraz ich wagę. Materiały szersze lub głębsze niż europaleta będą wymagały zastosowania dodatkowego osprzętu w postaci szerokiej karetki, pozycjonera lub przedłużenia wideł. Należy przy tym pamiętać, że zamontowanie przedłużenia wideł obniża ładowność wózka.

wozki widlowe na wynajem w Riwal

Analizując wymiary ładunków, nie wolno zapomnieć o wymiarach miejsca, w którym będzie wykonywana praca oraz o wymaganej wysokości podnoszenia. Niezwykle ważne jest zmierzenie wysokości i szerokości bram wjazdowych do miejsca pracy. Zwykle bramy przemysłowe mają wysokość pomiędzy 2,5m a 4m. Jeżeli jest potrzeba wynajmu wózka widłowego o wysokości podnoszenia ponad 10m, trzeba o tym koniecznie powiedzieć dostawcy maszyny. Taki wózek widłowy ze złożonym masztem będzie miał wysokość 4m i prawdopodobnie nie wjedzie do obiektu ze względu na ograniczenia wysokości bramy. W takim przypadku konieczny będzie dowóz masztu triplex lub duplex oddzielnie i zamontowanie go do wózka na miejscu pracy. To wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Ponadto należy bezwzględnie pamiętać, że do obsługi wózków widłowych konieczne jest posiadanie przez operatora uprawnień UDT. Nie wolno pracować z użyciem wózka widłowego bez ważnej licencji. Riwal prowadzi kursy na wózki widłowe z egzaminem podzielone na część teoretyczną w formie testu i praktyczną.

Jak widać, wiele czynników należy wziąć pod uwagę przy doborze wózków widłowych i innych maszyn do wykonania pracy na wysokości. Najlepiej w takim przypadku zaufać ekspertowi, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie do realizacji zadania.

Oferta wózków widłowych na wynajem Riwal znajduje się tutaj:

Pełna gama podnośników o napędzie elektrycznym i nie tylko jest tutaj:               

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi terminami szkoleń UDT z zakresu obsługi wózków widłowych i podestów ruchomych.

 

Dodaj komentarz