'
Riwal 0
Menu

Szkolenia

04 kwi

Nowe przepisy dla operatorów wózków widłowych

Nowe przepisy dla operatorów wózków widłowych

Wkrótce operatorów wózków widłowych (wózków jezdniowych z napędem silnikowym) czekają istotne zmiany w przepisach regulujących zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.  Dla wielu osób zdobycie nowych uprawnień (dawniej kat. 2 WJO) będzie uzasadnione zmianami w przepisach. Nowe przepisy dla operatorów wózków widłowych wejdą w życie 10 sierpnia 2018 roku.  Zmiany te standaryzują oraz doprecyzowują regulacje w zakresie wydawania uprawnień do obsługi wózków widłowych. Co to oznacza dla osób podejmujących pracę oraz dla tych, którzy są zatrudnieni przy obsłudze wózków i posiadają imienne zezwolenia?

Od 10 sierpnia 2018 roku nowi pracownicy będą musieli posiadać uprawnienia określone w przepisach § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 15.12.2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.*[1]
Inaczej sprawa wygląda dla osób pracujących już przy obsłudze wózków widłowych na podstawie imiennego zezwolenia. Takie osoby będą musiały uzupełnić kwalifikacje w celu dostosowania się do nowych przepisów. Przewidziano dla nich okresy przejściowe, w zależności od daty wystawienia zezwoleń:
– wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.,
– wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.,
– wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Warto zatem zwrócić uwagę, czy nasze uprawnienia wynikają z dokumentu potwierdzającego nadane pracownikowi uprawnienia (zaświadczenia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego).  Informacje powinny znaleźć się w treści wydanego zaświadczenia. W przypadku braku takiej informacji właściciel zaświadczenia, na wniosek pracodawcy, może zwrócić się do organizatora szkolenia z prośbą o pisemne potwierdzenie tego faktu. Programy dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym zasilanych gazem powinny dodatkowo obejmować zagadnienia związane z bezpiecznym użytkowaniem butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.

Jeśli jednak okaże się, że nie posiadamy uprawnień wydanych przez UDT, będziemy zmuszeni do uzupełnienia naszych kwalifikacji i odbycia szkolenia z zakresu obsługi wózków widłowych. Na kursach w Riwal zdobędziesz wiedzę z zakresu:

 • znajomości obowiązujących przepisów BHP

 • teorii dotyczącej bezpieczeństwa podczas pracy

 • obowiązującego zbioru wymagań Urzędu Dozoru Technicznego

 • wiedzę praktyczną z obsługi wózków na placu manewrowym

Kursy dla operatorów wózków widłowych to szkolenia z dawnej kategorii 2WJO. Zdobyte umiejętności praktyczne i wiedza teoretyczna weryfikowane są poprzez wewnętrzny test, a następnie egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Pozytywny wynik umożliwia zdobycie uprawnień.

Szkolenia na wózki widłowe prowadzone w Riwal odbywają się w ustalonym przez Klienta terminie, w oddziałach Riwal lub w miejscu wskazanym przez Klienta.

Prowadzimy również wynajem wózków widłowych. Wózki widłowe na wynajem można zobaczyć tutaj

Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej doboru wózka widłowego do konkretnej pracy, zapraszamy do lektury naszego innego artykułu

[1]

 1. Do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia dopuszcza się osobę, która ukończyła 18 lat i posiada zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

 2.  Do obsługi wózków jezdniowych, innych niż wymienione w ust. 1, dopuszcza się osobę, która:

  1) ukończyła 18 lat i posiada zaświadczenie ukończenia odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabyte umiejętności w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego lub
  2) posiada dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, lub
  3) spełnia warunki, o których mowa w ust. 1.

 3. Operator wózka zasilanego gazem oraz osoba dokonująca wymiany butli z gazem w tych wózkach są przeszkoleni w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.

 4. Zakres tematyki szkolenia, o którym mowa w ust. 3, jest określony w programie szkolenia dla operatorów wózków zasilanych gazem.

 • jacek / własna 15 Jul

  zgodnie z konstytucją nie można cofac praw nabytych....złużmy pozew zbiorowy,,,i apel do rzecznika praw obywatelskich o obrone moich praw.

 • Tomek 07 May

  Operator wózka od 22 lat, teraz się trzeba będzie szykować do egzaminu :-)). Idiotyzm !!

 • tomasz 15 Jan

  Zwykłe złodziejstwo. Zmiany nastąpiły za rządów PIS, każda złotówka się liczy, bo na 500 plus są potrzebne pieniądze. Taki egzamin w udt, nie wiem, 200zł? Aby zachować uprawnienia zdobyte w 2003 roku musiałem przejść kolejny kurs (od razu zrobiłem sobie uprawnienia  I WJO), musiałem kolejny raz robić kurs i zdawać egzaminy!!! Koszt 800zł. Masakra! Państo pisowskie jak się patrzy! Do tego co 5 lu 10 lat trzeba składać podanie o przedłużenie uprawnień i 3 z tych 5 lat trzeba pracować jako operator, bo inaczej uprawnienia wygasają i znów od nowa. Jak zapomnisz odnowić uprawnienia przepadają i znów od nowa. KASA MUSI SIĘ ZGADZAĆ!

 • Jerzy 09 Dec

  To wielki pic. Komisje UDT nie chca przyjechac na egzamin do 1 osoby do zakladu oddalonego o 100km od siedziby.Bo im się nie oplaca Niech zrobia na wzór WORD-ów osrodki egzaminacyjne. Niech się szkola w terenie A egzamin u nich.

 • Rafał 03 Nov

  Nie zgadzam się z panem Jackiem bzdury wypisuje ja nie robiłem uprawnień u Pana Stasia w garażu tylko chodziłem na wykłady płaciłem sobie za wszystko sam miałem egzaminy pisemne i praktyczne a teraz jakiś debil twierdzi że te uprawnienia są nie ważne. Bzdura i złodziejstwo

 • Robert 30 Oct

  A może złożyć pozew zbiorowy przeciwko takim zmianom . Skoro nastąpiła zmiana w przepisach to powinna obejmować tylko osoby , które obecnie uzyskują uprawnieni

 • Tomek / Wozki 08 Oct

  Konstytucja mówi o nie usuwalnosci praw nabytych ,więc nowe zasady to jawne złamanie konstytucji ,nabyłem prawa do jazdy wózkami w 2000 roku ,zdałem egzaminy które opłacilem razem z kursem

 • Tom 07 Oct

  Uprawnienia mam od 21-lat. Teraz mam zdawać egzamin!? Może jeszcze wszystkim cofnąć prawa jazdy bo nie były robione w ITD tylko World. Kretyn który to wymyślił powinien iść do psychiatry.

 • Jan 17 Sep

  Złodzieje, złodzieje!!!

 • Jaro 04 Sep

  Jeżeli Państwo cofa uprawnienia to niech odda wydane na te uprawnienia pieniądze. Wtedy je przeznacza na nowy kurs. Dlaczego To tak nie działa? Jak prawo może działać wstecz? Czy lekarzowi też zabiorą uprawnienia do wykonywania zawodu i wyślą na ponowne studia? A maturzystów na nowe matury?

 • Jaro 04 Sep

  Jeżeli Państwo cofa uprawnienia to niech odda wydane na te uprawnienia pieniądze. Wtedy je przeznacza na nowy kurs. Dlaczego To tak nie działa? Jak prawo może działać wstecz? Czy lekarzowi też zabiorą uprawnienia do wykonywania zawodu i wyślą na ponowne studia? A maturzystów na nowe matury?

 • Grzegorz Wojcik 27 Aug

  Zgadzam się z Państwem ,nie można tego inaczej nazwać jak złodziejstwo i łamanie naszych praw obywatelskich 17 lat temu wykupiłem kurs na który uczęszczałem i opłaciłem egzamin który zdałem i uzyskałem legitymację uprawniającą mnie do obsługi wózka widłowego więc uważam że nabyłem pewne prawa których mi się teraz odmawia a nawet w konstytucji jest zapis o nie zbywalności praw nabytych. Widać takie rzeczy to tylko w Polsce .

 • Paweł Kowalczyk 15 Aug

  Prawo zadziałało wstecz . Polska każdy jest robiony wała płać płać .

 • Karolina / bhp 07 Aug

  to nie wymusł PIS tylko wymóg Uni europejskiej do których musimy się dostosować Chodzi o imienne uprawnienia robione w danej firmie np. kopalni czy hucie które poza nią były i tak nie ważne. Jeśli ktoś był na kursie operatora i ma uprawnienia do obsługi musi jedynie poddać się egzaminom UDT. koszt około 170 zł.

 • marcin zolich 09 Jul

  Mam uprawnienia 24 lata przez miesiąc chodziłem na kurs egzamin jak na prawo jazdy dokument wystawiony przez centrum kształcenia zawodowego w Katowicach . Teraz po 24 latach mam chodzić na kurs od nowa , to jest skandal!!! zabierać prawo jazdy zdawane przed 20 laty!!! To jest możliwe tylko w PiSLAMIE!!!!

 • marcin zolich 09 Jul

  Mam uprawnienia 24 lata przez miesiąc chodziłem na kurs egzamin jak na prawo jazdy dokument wystawiony przez centrum kształcenia zawodowego w Katowicach . Teraz po 24 latach mam chodzić na kurs od nowa , to jest skandal!!! zabierać prawo jazdy zdawane przed 20 laty!!! To jest możliwe tylko w PiSLAMIE!!!!

 • Ryszard / Firma Szkoleniowa 29 Jun

  Już są terminowe UDT ... nawet na wózki ... 5 lub 10 lat w zależności od typu. Kasa za egzaminy przecież wpływa do budżetu Państwa PIS, a to leci na te wszystkie "+" ... Paranoja !

 • Ryszard / Firma Szkoleniowa 29 Jun

  Już są terminowe UDT ... nawet na wózki ... 5 lub 10 lat w zależności od typu. Kasa za egzaminy przecież wpływa do budżetu Państwa PIS, a to leci na te wszystkie "+" ... Paranoja !

 • Ryszard / Firma Szkoleniowa 29 Jun

  Popieram zapytanie Bolo: Złodziejstwo. I nie ma kto się upomnieć o prawa tysięcy ludzi! Posiadam uprawnienia od 14 lat, teraz każą mi się uczyć np. ile jest oddziałów UDT w kraju? Bo takie pytania padają! Chory kraj. I jeszcze taki Bolo nie ma żadnej pewności, że zda ten cholerny egzamin UDT ze znajomości budowy wózka ... A po co mu to? Jest awaria ... sa służby. Operator/kierowca siada i wiezie ... i tyle w temacie.

 • Monika Bierut / OK 21 Jun

  To wszytko to nic. Teraz jak wejdą testy to będzie jazda. Trzeba będzie chyba studia skończyć z wózków

 • Staszek 17 May

  Mam uprawnienia od 1989 roku.Pracuję wózkiem 30 lat po 8 godzin dziennie i pytam czy instruktor ma większe doświadczenie. To ja powinienem go szkolić.

 • marek 11 May

  Mam podobne odczucia .W taki sam sposób można pozbawić uprawnień kierowców spawaczy operatorów dzwigów itp.Jest to skandal który dotyczy tysięcy pracowników i dziwie się , że nikt nie protestuje bo przy tych zmianach wystarczyłby kurs doszkalający,a  nie pozbawianie uprawnień ludzi z wieloletnim stażem .Czy w tym kraju  da się jeszcze normalnie żyć?

 • bolo 01 May

  Złodziejstwo. I nie ma kto się upomnieć o prawa tysięcy ludzi! Posiadam uprawnienia od 14 lat, teraz każą mi się uczyć np. ile jest oddziałów UDT w kraju? Bo takie pytania padają! Chory kraj.

 • micco 16 Apr

  za niedługo zrobia terminowe, uprawnienia byleby kasa sie zgadzała

 • Kamil 08 Mar

  A od kiedy to ustawa czy rosporządzenie działa w stecz według polskiego prawa nie może.

 • Jacek 11 Feb

  Nie do końca się z państwem zgadzam.... Ci którzy kiedyś mieli zrobione uprawnienia przez UDT nie muszą robić ich od nowa leczy tylko ci którzy mają zrobione imienne..... Imienne może mieć każdy powiem brzydko gamoń a uprawnienia trzeba zdać, także kasa kasą ale też bezpieczeństwo. Trzeba się troszkę pouczyć i włożyć pare groszy.

 • Jan / Jan 01 Jan

  Popieram zdanie przedmówcy.Mam uprawnienia od 1993 r.(jeżdżę na wózkach czołowych i wysokiego składu), miały być ważne bezterminowo i co teraz,pieniądze wydane na kurs poszły w .......Teraz mam wydać drugi raz i uczyć się o ustawie z 2002 r.,która w pracy i tak mi się nie przyda.Tylko w tym kraju to możliwe,że zabierają ludziom uprawnienia i każą płacić za coś co się posiada.

Dodaj komentarz