26 stycznia, 2023

Czym różni się podnośnik koszowy od nożycowego – podobieństwa i różnice

Do pracy na wysokości wykonywanej przez ludzi używane są 2 typu maszyny - podnośniki koszowe i nożycowe. Różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem. Podnośnik koszowy pozwala na pracę w miejscach o ograniczonym dostępie, gdzie ramię usprawnia działanie, łamiąc się pod różnymi kątami.

Zwyżki nożycowe są przeznaczone do pracy pionowej, gdzie operator porusza się w górę w i dół, zabierając ze sobą potrzebne narzędzia. Ponadto, na pokładzie może w większości modeli pracować kilka osób. Co łączy i dzieli podnośniki koszowe i nożycowe? Zapraszamy po więcej informacji do artykułu.

Podobieństwa podnośnika koszowego i zwyżki nożycowej

Oprócz tego, że jedne i drugie podesty ruchome służą do pracy na wysokości , maszyny obu typów producenta JLG – to bezpieczne maszyny wyposażone w systemy zabezpieczające operatora, oraz funkcje, dzięki którym praca na wysokości jest efektywna.

Podstawowe podobieństwa przedstawionych maszyn:

  • napęd spalinowy i elektryczny,
  • napęd na 4 koła,
  • koła terenowe lub niebrudzące – w podestach elektrycznych,
  • panel sterowania z kosza jak i z dolnego panelu,
  • awaryjne opuszczanie,
  • w obydwu typach maszyn trzeba pamiętać o środkach ochrony osobistej: szelkach bezpieczeństwa, kasku, kamizelce i okularach,  
  •  możliwa praca na wysokości zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz w wybranych modelach

Różnice między podnośnikami koszowymi i podnośnikami nożycowymi

Przede wszystkim różni je od siebie budowa: w podestach nożycowych – występuje platforma i nożycowa konstrukcja unosząca, a w koszowych przegubowych: ramię, które łamie się pod różnym kątem.
Inne różnice to:

  • maksymalny udźwig
  • maksymalna wysokość robocza
  • masa
  • sposób obsługi – w przypadku podnośników koszowych trzeba opanować dodatkowo sterowanie wysięgnikiem
  • wysięgniki koszowe przegubowe umożliwiają operowanie w różnych płaszczyznach
  • więcej miejsca na platformie roboczej posiada podnośnik nożycowy, w porównaniu do zwyżki koszowej

Podnośniki koszowe – maszyny do pracy na wysokości, na dotarcie „w punkt”

O tym jakie podesty ruchome zaliczamy do podnośników koszowych pisaliśmy w poprzednim artykule, który możecie przeczytać tutaj. Stosowane są w zadaniach, gdzie trzeba pracować w trudno dostępnych miejscach.

Dzięki temu, że ramię może łamać się pod różnymi kątami, pomaga dotrzeć do najbardziej wymagających zakamarków. Przegubowe ramię zapewnia precyzyjne ustawienie i dostępność w dowolnym momencie.

Najlepsze cechy podnośnika koszowego

Cechą podestów przegubowych jest zdolność docierania ponad przeszkodami i możliwość ich omijania, dzięki „łamanym” elementom wysięgnika.  
Podnośniki koszowe spalinowe pozwalają na pracę w terenie nieutwardzonym dzięki napędowi na 4 koła, a oś wahliwa, która kontroluje ruch, zapewnia ich stabilność i mobilność.

Maszyny koszowe mają większe zasięgi robocze boczne. Niektóre z nich mogą być wyposażone w dodatkowy generator oraz system ochrony operatora skyguard.


Gdzie sprawdzi się podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe sprawdzą się w szybkiej pracy montażowej, spawalniczej czy konserwacyjnej, podczas prac przy malowaniu np. murali, czy związanych z reklamą zewnętrzną, czy w branży eventowej.

Podnośnik gigant pracujący na znacznych wysokościach, to np. JLG 1250AJP – podnośnik przegubowy spalinowy z prawie 20-metrowym zasięgiem w poziomie, pozwalającym pracować na wysokości roboczej ok. 40 metrów. Masa tej maszyny wynosi  21000 kilogramów.

Inne podnośniki koszowe np. podnośniki teleskopowe – tutaj.

Podnośniki nożycowe – zwyżki poruszające się w „górę i w dół” do pionowej pracy na wysokości

Podesty ruchome zaliczane do grupy zwyżek nożycowych mogą pracować poruszając się z góry, na dół. Konstrukcja ich opiera się na nożycach i platformie roboczej. Wybrane modele przeznaczone są do prac wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

Zalety podnośników nożycowych

Zwyżki nożycowe mogą zmieścić większą ilość pracowników w platformie roboczej, ponieważ istnieje możliwość przedłużenia platformy poprzez wysunięcie pomostu. Duży udźwig zwyżek nożycowych pozwala na zabranie ze sobą narzędzi i akcesoriów, bez konieczności zjeżdżania na dół podnośnikiem po następne przedmioty.

Przykład takiej maszyny to JLG 330LRT o wysokości roboczej 12 metrów, udźwigu 905 kilogramów, gdzie po rozsunięciu pomostu maksymalne wymiary platformy roboczej wynoszą 6,24 x 1,79 metrów. Prawdziwą zaletą jest to, że na tej zwyżce może pracować aż 6 osób.  Podnośniki nożycowe z napędem diesel posiadają również podpory oraz koła terenowe, które pozwalają na stabilną, bezpieczną pracę. Więcej maszyn nożycowych po kliknięciu.


Gdzie znajdą zastosowanie podnośniki nożycowe?

Doskonale sprawdzą się podczas różnego typu prac instalacyjnych, elektrycznych i wykończeniowych.  Są cenione także w pracach wewnątrz budynków, gdzie znajdują się regały wysokiego składowania. Tutaj sprawdzą się wąskie maszyny np. JLG  4045R.


Czy praca wymaga maksymalnego wychylenia w poziomie? Jaka wysokość podestu ruchomego jest potrzebna? Trzeba przede wszystkim wiedzieć do jakiego celu ma być przeznaczona maszyna.

Jeśli dalej masz wątpliwości, jaki podnośnik wybrać do Twojej pracy, doradcy RIWAL dobiorą dla Ciebie odpowiedni sprzęt, aby praca szła jak po maśle, a przestoje były przeszłością.

Aby wynająć maszynę do pracy na wysokości, zapraszamy do kontaktu: wynajem@riwal.comtel:+48 46 895 13 63 lub do wypełnienia szybkiego formularza wynajmu.

Pracujesz na projekcie poza granicami kraju?

Potrzebujesz podestów ruchomych do pracy na wysokości za granicą? Skorzystaj z wynajmu międzynarodowego. Pomożemy ci we wszystkim! W RIWAL oferujemy obsługę w języku polskim, jednego dedykowanego opiekuna, który zajmie się doborem maszyn do Twoich potrzeb, oraz wsparciem technicznym w realizacji projektu za granicą.

Our latest news

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Przeczytaj więcej…
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.
Przeczytaj więcej…