NewsletterSzybka oferta wynajmuFAQZłóż zamówienie na wynajem
Poland - Polish
 • Belgium - Dutch
 • Croatia - Croatian
 • Denmark - Danish
 • France - French
 • Germany - German
 • Kazakhstan - English
 • Kazakhstan - Russian
 • Netherlands - Dutch
 • Norway - Norwegian
 • Poland - Polish
 • Slovenia - Slovenian
 • Spain - Spanish
 • Sweden - Swedish
 • United Kingdom - English

Podesty ruchome - Blog Riwal

20 kwi

Jak usprawnić kompletację towaru w magazynie dzięki użyciu odpowiednich maszyn?

Kompletacja w magazynie - blog Riwal

Średni czas kompletacji zamówienia i liczba skompletowanych pozycji na godzinę to główne wskaźniki efektywności magazynu. Sprawdź w artykule, w jaki sposób można usprawnić te i inne działania dzięki zastosowaniu maszyn do bezpiecznej pracy na wysokości!

Kompletacja – co to jest?

Kompletacja to – to proces polegający na przygotowaniu towaru zgodnie z zamówieniem klienta, aby mógł być do niego wysłany. Proces ten nazywany jest także pickingiem od angielskiego słowa „zbierać”. Osoba kompletująca towar to ktoś kto zbiera z regałów magazynowych czy innego miejsca składowania elementy zamówienia, aby móc je spakować i przekazać przewoźnikowi do dostarczenia klientowi.

Biorąc pod uwagę sposób wykonywania czynności, kompletację dzieli się na:

 • kompletacja ręczna – operacje realizowane są z tak zwanego poziomu podłogi,
 • półautomatyczna – z poziomu urządzeń magazynowych
 • automatyczna – w całości wykonywana przez maszyny.

Jeżeli chodzi o poziom, z którego pobiera się towar, kompletację dzieli się na niską i wysoką. Niska pozwala na zebranie towaru w trakcie poruszania się pieszo, zaś wysoka wykorzystuje całą strefę magazynowania, dlatego wymaga zastosowania podestu masztowego lub podnośnika magazynowego.

 

Kompletacja towaru w magazynie wczoraj i dziś

Do dzisiaj niejednokrotnie proces kompletacji towaru w magazynie wygląda następująco: magazynier dostaje do ręki papierowy dokument wygenerowany w systemie ERP na którym widnieją pozycje zamówienia. Rozpoczyna się spacer magazyniera pomiędzy regałami i poszukiwanie produktów z listy. Problem pojawia się w dużych magazynach, które mają dużo różnorodnego drobnicowego towaru rozmieszczonego na różnych wysokościach regałów magazynowych.

W takich magazynach kompletacja realizowana tradycyjną metodą to długi czas wykonywanych czynności. Sam proces kompletacji jest mało efektywny. Optymalizacja procesu kompletacji zamówień w magazynie jest jedną z najczęściej zgłaszanych potrzeb przez firmy, które decydują się na wdrożenie systemów usprawniających ten kluczowy dla logistyki proces.  Średni czas kompletacji zamówienia i liczba skompletowanych pozycji na godzinę to dwa z głównych wskaźników efektywności magazynu.

Dzięki możliwości wdrożenia systemów WMS (system zarządzania magazynem) magazynier otrzymuje gotowe narzędzie monitorujące proces kompletacji. Może za  pomocą terminala uzyskać informację o położeniu poszukiwanego towaru. Systemy WMS mogą również wskazać zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji wszystkich pozycji z zamówienia oraz opracowaną metodę.  W ten sposób wyeliminowana zostaje główna przyczyna marnotrawstwa w procesie kompletacji towarów czyli brak optymalizacji czasu kompletacji.

 

Optymalizacja procesu kompletacji towaru w magazynie

Na wybór metody kompletacji towaru na magazynie ma wpływ wiele czynników. Istotny jest rodzaj asortymentu znajdującego się w magazynie oraz urządzenia transportu bliskiego służące do pobierania towarów podczas kompletacji. 

Aby zredukować nieefektywny czas poświęcony na chodzenie między regałami magazynowymi w poszukiwaniu towaru można zastosować urządzenie mobilne z funkcją unoszenia tacy służącej do kompletacji. Przy zastosowaniu tego typu urządzenia operator podnosi się wraz z ładunkiem, dzięki czemu ma bezpośredni dostęp do jednostek ułożonych luzem lub do elementów magazynowanych na wyższych poziomach.

Maszyny te zostały zaprojektowane właśnie do tego celu. Ich konstrukcja jest nieco zbliżona do konstrukcji wózków kompletacyjnych, jednak możliwości manewrowania i kompaktowe wymiary pozwalają na pracę w bardzo wąski korytarzach. Pracownik posiada dobrą widoczność, przez co zmniejsza się ryzyko uszkodzeń towaru oraz zostaje zredukowana liczba kosztownych błędów.

Wyspecjalizowany sprzęt gwarantuje komfortową, bezpieczną i przede wszystkim zoptymalizowaną pod względem kosztów pracę przy kompletacji zamówień.

kompletacja towaru - blog Riwal

 

Podnośnik magazynowy JLG DSP M – cechy i zastosowanie w kompletacji towaru

Przykładem urządzenia, które sprawdza się przy tego typu czynnościach związanych z kompletacją towaru jest maszyna JLG DSP M. To połączenie podnośnika masztowego i wózka widłowego. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby zapewniać maksymalną produktywność przy wygodzie pracy pracownika magazynu. Jest wyposażone w wygodną półkę o nośności 100 kg, na której można umieścić pobrane produkty. Podstawowe parametry to: wysokość robocza 6,55m oraz udźwig łączny 220 kg.

Funkcja Rise and Drive pozwala na jednoczesną jazdę i podnoszenie maszyny, a przy szerokości 82 cm i zwrotności zapewnionej przez system 5 kół, doskonale porusza się w przejściach i wąskich korytarzach.

kompletacja towaru w magazynie - blog Riwal

Aby zwiększyć komfort pracy operatora producent zastosował w sprzęcie niski próg wejścia – tylko 20 cm, oraz umożliwił pracę w wygodnej pozycji stojącej. Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą ergonomicznie ułożonych manetek. Dodatkowo, wszystkie funkcje maszyny są widoczne na wyświetlaczu.

Ponieważ pracownik magazynu spędza na podnośniku kilka godzin dziennie JLG DSP M i pozostałe modele z tej serii wyposażone w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa, jak zatrzymanie maszyny w przypadku puszczenia manetek, czy w przypadku otwarcia drzwiczek podczas jazdy.

Praktycznie bezobsługowa konserwacja dzięki masztowi bez lin i kabli oraz łatwemu dostępowi do wnętrza maszyny to kolejna zaleta JLG DSP M.

Od sklepów budowlanych po hurtownie spożywcze, od przemysłu motoryzacyjnego po logistykę kompletacja towarów jest podstawowym zadaniem w każdym magazynie. A ze względu na konieczność wykonywania wielu czynności manualnie także dość kosztownym. Dlatego też producent JLG DSP zwraca szczególną uwagę na wsparcie i bezpieczeństwo operatorów. Dostępne modele gwarantują wysoki komfort pracy, który w zależności od potrzeb może zostać zwiększony dzięki dodatkowemu wyposażeniu. W ramach dodatkowego wyposażenia tej rodziny maszyn są oferowane:

 • Elektrycznie wspomagana półka
 • Pasek mocujący
 • Nakładka do przewozu drzwi i płyt
 • Czujnik przeszkód między podwoziem a koszem
 • Ochrona na koła        
 • Olej biodegradowalny
 • Olej dozwolony w branży spożywczej    

W przypadku zainteresowania przetestowaniem, wynajmem lub zakupem maszyny z tej serii zapraszamy do kontaktu:

Wynajem długoterminowy podestów ruchomych , Sprzedaż nowych podnośnikówtel: +48 46 895 20 22

Zobacz jak pracuje podnośnik JLG DSP M u jednego z naszych klientów!

Dodaj komentarz