20 stycznia, 2023

Ładowarki teleskopowe i obrotowe – różnice i podobieństwa

Ładowarki używane w przemyśle budowlanym generalnie można podzielić na dwa typy: ładowarki teleskopowe proste i ładowarki obrotowe.

Służą do podnoszenia ładunków. Ale czy tylko? Te dwie kategorie maszyn różnią się od siebie budową, a co się z tym wiąże – i zastosowaniem. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Budowa ładowarki teleskopowej i ładowarki obrotowej – różnice i podobieństwa

Ładowarka teleskopowa jest skonstruowana w taki sposób, że kabina operatora oraz teleskop są w sposób sztywny połączone z modułem jazdy. Nie mogą więc przemieszczać się w poziomie.

Natomiast ładowarki teleskopowe obrotowe są wyposażone w obrotnicę, a więc kabina operatora wraz z teleskopem mogą obracać się w poziomie nawet o 360 stopni. To podstawowa, ale znacząca różnica między tymi typami maszyn.

Ponadto, ładowarki teleskopowe w zależności od modelu albo posiadają jedną parę podpór – tylko z przodu, albo nie mają ich wcale i podnoszenie ładunku odbywa się tylko na kołach.

Ładowarki teleskopowe obrotowe są wyposażone w podpory przednie i podpory tylne, co wiąże się z prawami fizyki. Ponieważ ładowarka tego typu obraca się, ciężar ładunku raz obciąża przód urządzenia, raz bok, a innym razem tył.

Te dwa typy maszyn różni także sposób sterowania, ponieważ w przypadku ładowarek teleskopowych obrotowych do jazdy i wysuwu teleskopu dochodzi także obrót kabiny.

Ładowarki obrotowe są z reguły maszynami wyższymi – na przykład ładowarka obrotowa Magni RTH 6.51 może podnosić nawet na 51m, podczas gdy ładowarki teleskopowe tego producenta w serii TH oferują wysokość podnoszenia 24m, a maksymalny udźwig to 6 ton, jak w modelu Magni TH 6.20.

Obydwa typy maszyn są wyposażone w mocne silniki, duże koła i oś wahliwą, co pozwala operatorowi poruszać się w trudnym terenie na budowie.


Zastosowanie ładowarek teleskopowych i obrotowych

Zasadniczo ładowarki teleskopowe proste i ładowarki obrotowe, znane w niektórych kręgach jako manitki są w zakresie podstawowym wykorzystywane do tych samych zadań – czyli do podnoszenia różnego rodzaju ładunków i podawania ich w konkretne miejsce na wysokości.

Zarówno ładowarki teleskopowe jak i obrotowe sprawdzą się w sektorze budownictwa, przemyśle, a nawet przy wycince drzew.

Jednak znaczenie ma powierzchnia do poruszania się ładowarki, jaka jest w miejscu pracy. Maszyny typu teleskopowego prostego potrzebują dużo więcej miejsca na placu budowy. Mogą podjeżdżać do miejsca załadunku lub podania towaru tylko z przodu.

Jeżeli operator nieodpowiednio ustawi maszynę i nie trafi w „okno załadowcze”, aby skorygować ruch musi schować teleskop, schować podpory i przestawić ładowarkę w lepszą pozycję, która pozwoli mu sięgnąć z ładunkiem. To także zabiera dużo czasu, który podczas realizacji inwestycji budowlanych jest bardzo cenny. Ładowarki teleskopowe sprawdzają się w zadaniach, gdzie praca odbywa się w jednym miejscu, np. przy budowie mostów.

Ładowarki teleskopowe obrotowe w podobnym przypadku, dzięki temu, że kabina i teleskop się obracają pozwalają na korektę podania ładunku bez przemieszczania maszyny, przy pełnym jej podniesieniu. Dlatego ładowarki teleskopowe typu roto potrzebują mniej miejsca na placu budowy, a praca z ich wykorzystaniem jest dużo bardziej efektywna i mniej czasochłonna.


Maszyny 3 w 1 – osprzęt do ładowarek obrotowych i teleskopowych

Zarówno w ładowarkach teleskopowych, jak i obrotowych można zastosować różnego rodzaju wymienny osprzęt, który pozwala zmienić zastosowanie ładowarki teleskopowej.

Zwykle do ładowarek teleskopowych i obrotowych dedykowany osprzęt jest inny, jednak niektórzy producenci, jak Magni posiadają osprzęt, który można zastosować zarówno w ładowarkach obrotowych, jak i w wybranych modelach ładowarek teleskopowych. W przypadku wspomnianego producenta są to:

  • haki
  • wciągarki
  • żurawiki
  • platformy robocze
  • zaciski
  • łyżki

Wystarczy kliknąć tutaj, żeby zobaczyć całą gamę akcesoriów do ładowarek Magni.

Dzięki wymiennemu osprzętowi, szczególnie ładowarki obrotowe są maszynami bardzo wszechstronnymi – po zamontowaniu żurawika mogą pracować jako dźwig, z platformą roboczą zamieniają się w podnośnik koszowy.

Ładowarki obrotowe i teleskopowe Magni dodatkowo są wyposażone w szereg udogodnień dla operatora, jak przestronna kabina o większej widoczności, intuicyjny dotykowy panel sterowania, filtr cząstek stałych i wiele innych. Więcej o ładowarkach obrotowych i teleskopowych Magni można przeczytać w tych artykułach.

RIWAL jest oficjalnym dystrybutorem ładowarek obrotowych i teleskopowych Magni w Polsce prowadzącym sprzedaż tych maszyn oraz posiada wiele ładowarek Magni na wynajem. Jeżeli potrzebujesz doradztwa w sprawie zakupu ładowarki teleskopowej lub obrotowej, zapraszamy do kontaktu tel:+48 46 895 20 22 e-mail: sprzedaz@riwal.com

Our latest news

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Przeczytaj więcej…
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.
Przeczytaj więcej…