31 października, 2022

Praca na wysokości – charakter prac i bezpieczeństwo

Prace na wysokościach zaliczane są do grona zawodów związanych z wysokim ryzykiem urazów, a w najgorszych przypadkach mogą wiązać się nawet ze śmiercią. Dlatego ważnym jest, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie i własnym zdrowiu w trakcie jej wykonywania. Bezpieczeństwo w Riwal jest nadrzędną wartością, o której nigdy nie zapominamy. Żeby zminimalizować ryzyko należy zadbać zarówno o sprzęt na którym pracujemy, aby był wysokiej jakości bez żadnych wad czy usterek – ale, nie mniej ważne jest to, aby zadbać o podstawową wiedzę i wyszkolenie osób, które wykonują tego typu prace.

Co to jest praca na wysokości?

Z poniższego artykułu, m. in. dowiesz się:

  • Czym jest praca na wysokości?
  • Jakie podstawowe przepisy BHP obowiązują podczas wykonywania prac na wysokościach?
  • Jakie uprawnienia są potrzebne do wykonywania bezpiecznej pracy na wysokości?
  • Jakie bezpieczne nawyki pomogą ci w trakcie wykonywania pracy na wysokości?

W tym artykule przedstawiamy powody, dla których zdecydowaliśmy się na tę transformację, a także liczne korzyści, które wynikają z wprowadzenia tych nowych narzędzi. Zapraszamy do lektury!

W rozumieniu przepisów prawa, a dokładniej rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, można wywnioskować, że praca na wysokości rozpoczyna się wówczas, kiedy jest wykonywana na powierzchni znajdującej się na minimalnej wysokości 1 metra nad poziomem ziemi ewentualnie podłogi.
W przypadku kiedy występują prace na powierzchni, niezależnie od wysokości na jakiej się znajdujemy, jeżeli ta powierzchnia jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami ewentualnie ścianami z oszklonymi oknami, lub w przypadku sytuacji, kiedy dana powierzchnia wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem ze znacznej wysokości – nie ma mowy o tym, że praca wykonywana jest na wysokości, niezależnie od tego na jakiej wysokości jest wykonywana.

Biorąc pod uwagę powyższe pojawia się pytanie czy wykonywanie prac na drabinach czy innych przedmiotach do tego przeznaczonych zalicza się do wykonywania pracy na wysokości.
Owszem, odpowiedź potwierdza ten fakt, oczywiście jeżeli wykonywane czynności przeprowadzane są na minimalnej wysokości 1 m. nad powierzchnią podłoża, oraz jeżeli nie spełniają powyższych wyjątków.

Praca na wysokości – Przepisy BHP

Kluczową zasadą podczas wykonywania prac na wysokości jest bezpieczeństwo. Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP, ich respektowanie niejednokrotnie ratowało życie i zdrowie pracowników.
Należy wiedzieć, że przepisy te w Polsce nakładane są na pracodawcę, który zatrudnia osoby do wykonywania prac wysokościowych. Obowiązek zapewnienia odpowiednich materiałów chroniących przed ewentualnym upadkiem przypada zatem jemu.

Pracodawca powinien zagwarantować bezpieczne warunki do ich przeprowadzania, zobowiązany jest również zapewnić nadzór nad wykonywanymi pracami. Pracownicy powinni mieć również zapewnioną nie tylko odzież BHP, ale również różnego rodzaju szkolenia i instruktaże stanowiskowe.

W przypadku, kiedy prace wykonywane są w strefie zagrożenia upadkiem z wysokości, zatrudniony powinien mieć zagwarantowane odpowiednie środki ochrony zbrojeniowej np. poręcze czy balustrady zapobiegające przed upadkiem z maszyny, na której w danym momencie się znajduje. Należy pamiętać o środkach ochrony osobistej – kask oraz szelki bezpieczeństwa to podstawowe elementy, które bezpośrednio przyczyniają się do ochrony w razie upadku ze znacznej wysokości. Wymienione przedmioty, aby w pełni spełniały swoja rolę muszą posiadać odpowiednie normy.  Szelki bezpieczeństwa potocznie nazywane szelkami BHP, są jedynym dopuszczalnym przedmiotem utrzymującym ciało użytkownika i mają za zadanie je chronić podczas wypadku. Szelki wykonane są z taśm włókienniczych zszytych w odpowiedni sposób, które połączone są klamrami spinającymi i regulacyjnymi, ważne jest to aby były zgodne z EN 361.

Uprawnienia do pracy na wysokości

Najpopularniejsze sprzęty, do pracy na wysokości to między innymi drabiny, rusztowania, czy liny. Jednak samo pojęcie pracy na wysokości jest dosyć szeroko rozumiane, dlatego też jest wiele zawodów z nią związanych – od prac budowlanych aż do prac specjalistycznych związanych np. z różnego rodzaju montażami linii elektrycznych, regałów wysokiego składowania, aż po prace renowacji budynków. Z odpowiednimi uprawnieniami wiąże się wiele stanowisk, w najróżniejszych pracach wykonywanych na wysokości.

Najbezpieczniejsze i znacznie wpływające na efektywność pracowników w pracach na wysokości są podesty ruchome.

Aby pracować za pomocą podnośników nożycowych, przegubowych, teleskopowych, masztowych, wózków widłowych czy ładowarek teleskopowych czy obrotowych, potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Efektywna i spokojna praca na podestach ruchomych to nie tylko jakość sprzętu. Bezpieczna praca na wysokości to przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad BHP. Zarówno operatorzy z wieloletnim stażem pracy jak przyszli operatorzy maszyn muszą znać wszystkie przepisy dotyczące pracy na wysokości oraz przestrzegać zaleceń BHP.

Kursy UDT zakończone pozytywnym egzaminem pozwalają podjąć pracę z użyciem maszyn UTB na terenie całej Polski.

Natomiast jeżeli chcesz podjąć prace za granicą przy użyciu podestów ruchomych wymagane jest posiadanie międzynarodowej licencji PAL wydawanej przez certyfikowane ośrodki szkoleniowe IPAF. W RIWAL przeprowadzamy zarówno szkolenia na podnośniki z egzaminem UDT, jak i szkolenia IPAF w naszych oddziałach lub w lokalizacji klienta. Kursy przeprowadzają profesjonalni, licencjonowani trenerzy, którzy przygotują odpowiednio do pracy na wysokości zgodnie z zasadami BHP.

W Riwal wypracowaliśmy schemat 10 nawyków aby którym praca z użyciem podestów była jak najbardziej bezpieczna.



Jakie badania do pracy na wysokości?

Wedle polskiego prawa, aby legalnie wykonywać prace na wysokości należy przejść odpowiednie badania lekarskie oraz otrzymać pozytywne orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Są to zarówno badania wstępne jak i okresowe. Lekarz zaleca wykonanie innych badan zarówno osobom mającym pracować na wysokościach maksymalnie do 3 m, a inne tym osobom, które będą wykonywać pracę powyżej 3m.
Najczęstszym problemem z uzyskaniem orzeczenia mają osoby z wadą wzroku. W Polsce nie wolno pracować na wysokości osobom, które mają problemy ze wzrokiem, jest to zbyt duże ryzyko.

W przypadku, w którym osoba nie przejdzie pozytywnie badań lekarskich, pracodawca nie może dopuścić takiego pracownika do wykonywania prac na wysokościach.

Our latest news

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Przeczytaj więcej…
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.
Przeczytaj więcej…