'
Riwal 0
Menu

Bezpieczeństwo

13 mar

Czy praca na wózku widłowym w koszu jest bezpieczna?

Wózki widłowe Riwal

Obecnie w Polsce dysponujemy szeroką bazą obiektów logistycznych oferujących usługi na najwyższym poziomie. Coraz więcej z nich, w celu usprawnienia pracy korzysta z podestów ruchomych, które są doskonałym rozwiązaniem wszystkich działań przeprowadzanych na wysokości. Konieczność pracy na wysokości występuje dość często w branży magazynowej. Zdarza się, że firmy radzą sobie za pomocą posiadanego sprzętu, wykorzystując do tego wózki widłowe, które znajdują się na każdym obiekcie. Wydawać by się mogło, że wystarczy na widły wózka zamontować platformę roboczą i można zaczynać pracę. Jednak czy na pewno? Czy praca na wózku widłowym w koszu jest bezpieczna?

Wózki widłowe przeznaczone są do transportu i podnoszenia towaru. Są producenci, którzy oferują do swoich maszyn osprzęt dodatkowy, jakim są platformy do podnoszenia ludzi. Jednak trzeba pamiętać, że tylko dedykowany danemu urządzeniu kosz jest odpowiedni do podnoszenia pracowników, ale pod warunkiem, że producent dopuszcza możliwość używania kosza z wózkiem widłowym. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, pracodawca korzystający z takiego rozwiązania ma obowiązek ustalić szczegółowe warunki obsługi i nadzoru nad pracą danej maszyny z UDT. Ponadto operator urządzenia z koszem musi posiadać odpowiednie uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego, zezwalające na obsługę wózka widłowego (kat. 2WJO lub 1WJO).

Organem, który nadzoruje sprawność i bezpieczeństwo pracy na wózkach widłowych jest Urząd Dozoru Technicznego. Dopuszcza on możliwość pracy ludzi na maszynie skonstruowanej do podnoszenia towarów, ale tylko w uzasadnionych, wyjątkowych sytuacjach oraz po spełnieniu warunków, o który mowa powyżej. UDT po otrzymaniu wniosku o dopuszczenie do eksploatacji wózka widłowego podnośnikowego z pomostem (koszem) do podnoszenia osób, w pierwszej kolejności ocenia zasadność wniosku. Jeżeli organ ten stwierdzi, że urządzenie będzie służyło do codziennej, regularnej pracy to najpewniej odrzuci wniosek, uzasadniając, że prace nieokazjonalne (cykliczne) powinny być wykonywane z urządzeń przeznaczonych do przenoszenia osób, takich jak podesty ruchome. Podsumowując, jeżeli UDT stwierdzi, że do wykonywania danej pracy na wysokości powinien lub może zostać użyty podnośnik, odrzuci wniosek o dopuszczenie pracy na urządzeniu jakim jest wózek widłowy z platformą. W przypadku pracy na wysokości zarówno UDT, jak i PIP, wymagają stosowania podestów ruchomych przejezdnych, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracy. Riwal oferuje sprzedaż oraz wynajem zwyżek, przeznaczonych do pracy w centrach magazynowych.

W odróżnieniu od podestów, wózki widłowe nie posiadają odpowiednich systemów zapewniających bezpieczną pracę na wysokości. Ponadto w przeciwieństwie do podestu ruchomego, w koszu wózka widłowego nie znajdziemy pulpitu sterowniczego, który pozwoli na sterowanie maszyną z platformy. W związku z tym operatorem i decydentem, który odpowiada za życie pracowników w koszu jest operator wózka  znajdujący się na dole. Dla przykładu – jeżeli taka osoba zasłabnie, co spowoduje zwolnienie hamulca, uruchomienie jazdy i procesu przemieszczania maszyny, życie osób w platformie narażone będzie na niebezpieczeństwo. W podeście ruchomym operator znajduje się w koszu i bezpośrednio z niego steruje maszyną.

Dlatego rozważając montowanie platformy trzeba sobie zadać pytanie czy praca na wózku widłowym w koszu jest bezpieczna. W takich przypadkach warto rozważyć pracę na podnośnikach. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić czas, ponieważ wypełnianie formalności do UDT jest czasochłonne, ale też zapewni Tobie i Twoim pracownikom w pełni bezpieczną i wydajną pracę na wysokości. Podnośniki w zależności od typu mogą podnosić się tylko w górę – zwyżki nożycowe, ale również, dzięki konstrukcji przegubowej i wysuwie ramienia, zwyżki koszowe i podnośniki masztowe mogą obracać się wokół, omijać przeszkody oraz pracować nad nimi, dzięki czemu docierają w trudnodostępne miejsca na wysokości.

Przypominamy o zmianie przepisów dla operatorów wózków widłowych. Te ważne informacje znajdziesz TUTAJ.

Skontaktuj się z naszym doświadczonym zespołem w celu dobrania najlepszego dla Ciebie rozwiązania.  A jeśli potrzebujesz zdobyć uprawnienia do obsługi podestów i wózków TUTAJ znajdziesz informacje nt. terminów i miejsc szkoleń UDT.

Dodaj komentarz