'
Riwal 0
Menu

Działania RIWAL i kontakt w obliczu zagrożenia koronawirusem

COVID-19 Działania RIWAL

W związku z obecną sytuacją, spowodowaną zagrożeniem epidemią koronawirusa w Polsce, RIWAL dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów dostosowuje organizację pracy do nowych warunków. 

 

Szanowni Klienci,

W RIWAL bezpieczeństwo zawsze jest stawiane na pierwszym miejscu. Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników. W obliczu obecnej sytuacji - zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronowirusem w Polsce, dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, firma RIWAL dostosowuje organizację pracy tak, aby zminimializować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.   

Chcielibyśmy jednocześnie poinformować, że nadal pozostajemy do dyspozycji naszych klientów.

Mamy w związku z tym dla Państwa następujące informacje:

  • bardzo prosimy o ograniczanie wizyt w naszych oddziałach. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod telefonami i emailem. W oddziałach RIWAL zostały wprowadzone procedury zachowania pracowników i rejestracji osób przyjeżdżających do oddziałów
  • szkolenia UDT i IPAF zaplanowane od 16 marca zostają przełożone na inne terminy. Nasi trenerzy będą się z Państwem kontaktować indywidualnie. Nowe terminy zostaną ustalone kiedy minie zagrożenie związane z epidemią. Jesteśmy do dyspozycji pod numerem: +48 781 800 870 i emailem szkolenia@riwal.com

 

  • Nasi przedstawiciele handlowi stacjonarni i mobilni z działu wynajmu, działu sprzedaży maszyn i części pozostają do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów, które znajdziecie Państwo w zakładce KONTAKT


  • w sprawach związanych z trwającymi wynajmami maszyn (zmiana zamówienia, przestój, odbiór, przedłużenie wynajmu) prosimy o kontakt pod numer: +48 46 811 38 40. W przypadku utrudnionej możliwości połączenia prosimy o wysłanie wiadomości email na adres: zamowienia@riwal.com. Będziemy odpowiadać w kolejności wpływania wiadomości.

 

 

 

  • Pracownicy RIWAL, którzy maja bezpośredni kontakt z Klientami, tacy jak kierowcy i serwis mobilny są wyposażeni we wszelkie środki ochrony i dezynfekcyjne.

 

  • Przy dostawach i odbiorach maszyn oraz ich naprawach sporządzamy protokoły jak zawsze, jednak nie podpisujemy ich z klientami. Na życzenie klienta wysyłamy je drogą elektroniczną.

 

  • Maszyny dostarczane przez RIWAL do klientów są czyste, a elementy najczęściej dotykane, jak panel sterowania są dezynfekowane.

 

  • Na bieżąco monitorujemy komunikaty GIS i będziemy reagować na wszelkie zmiany dotyczące zasad zachowania w tym szczególnym okresie.

  

Mimo okrojonego składu, robimy wszystko, by dostarczać Państwu niezmienny wysoki poziom obsługi. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przekazywanych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Dziękujemy za zrozumienie!