24 sierpnia, 2023

Bezpieczna praca na wysokości z użyciem podestów ruchomych

Bezpieczna praca na wysokości powinna być poprzedzona odpowiednim planowaniem i przygotowaniem. Inwestycja we właściwe procedury, zanim ktokolwiek rozpocznie pracę, może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wypadków i zwiększa bezpieczeństwo pracownika.

Na każdym placu budowy występuje ryzyko i różnego rodzaju zagrożenia, które powinny być zidentyfikowane zanim ktokolwiek wzniesie się na podeście ruchomym, takim jak podesty przegubowe lub podesty nożycowe. Kompleksowa ocena ryzyka powinna zawierać takie kluczowe obszary jak:

  • Przegląd placu budowy i ocena ryzyka
  • Dobór właściwego podestu ruchomego
  • Sprawdzenie maszyny przed rozpoczęciem pracy
  • Wybór środków ochrony osobistej
  • Kontrola ostateczna

Przegląd placu budowy i ocena ryzyka

Przegląd placu budowy musi zostać przeprowadzony przez Inspektora ds. BHP lub Kierownika Budowy. Riwal może doradzić, na które rodzaje ryzyka zwrócić szczególną uwagę, ale istotne jest to, że to właśnie te osoby dokonają oceny ryzyka.

Mamy prawny i moralny obowiązek przeprowadzić kompletną ocenę ryzyka na budowie. Sprowadza się to do identyfikacji i przekazania informacji o potencjalnych ryzykach pracownikom, kolegom i innym wykonawcom pracującym w tym samym obszarze. Powinno się zidentyfikować potencjalne ryzyka i poziom zagrożenia przy każdym z nich. Ocena ryzyka musi być dostosowana do każdej budowy czy projektu – nie można stworzyć jednego schematu działania pasującego do każdego z nich.

Kluczowymi krokami przy ocenie ryzyka są:

  1. Zidentyfikowanie zagrożeń – wszystkiego co może powodować uszczerbek na zdrowiu.
  2. Określić, kto mógłby zostać zraniony i jak mogłoby do tego dojść.
  3. Ocenić ryzyko i wdrożyć środki ostrożności.
  4. Sporządzić dokument ze wszystkimi spostrzeżeniami.
  5. Regularnie weryfikować i aktualizować Ocenę Ryzyka, jeśli to konieczne.

Potencjalne ryzyka do uwzględnienia to:

  • Płytkie wykopy i dziury – włączając w to miejsca wypełnione wodą, pokryte lodem, błotem lub gruzem
  • Półki, nachylenia lub wyboisty teren
  • Okrągłe otwory, odpływy i wszelkie inne rozkopy
  • Przeszkody na gruncie, takie jak głazy, słupki, gruzy
  • Utrudnienia ogólne, przewody elektryczne, zagrożenia przygnieceniem, uwięzieniem
  • Niebezpieczne miejsca i atmosfera
  • Możliwości nośne podłoża lub posadzki
  • Warunki pogodowe (wiatr, opady)
  • Obecność nieupoważnionych osób
  • Potencjalne kolizje z innymi urządzeniami i maszynami

W przypadku pracy na podestach ruchomych jednym z głównych zagrożeń jest utknięcie w podniesionej maszynie. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że opracowany jest plan ratunkowy. Jednym z elementów jest obecność osoby pracującej w pobliżu, na dole, przeszkolonej w zakresie awaryjnego opuszczania platformy z poziomu gruntu.

Wiele podnośników przegubowych i nożycowych jest wyposażonych w dodatkowe urządzenia zabezpieczające operatora przed zgnieceniem oraz przed przeszkodami nad głową. Urządzenia zabezpieczające działają w różny sposób w zależności od typu maszyny. Bardzo ważne jest uwzględnienie zabezpieczeń przeciwzgnieceniowych przy ocenie zagrożeń istniejących w obszarze nad głową.

Place budowy są miejscami, gdzie otoczenie i warunki pracy podlegają ciągłym zmianom. Trzeba być przygotowanym do aktualizacji oceny ryzyka w oparciu o rozwój sytuacji. Przykładem konieczności dostosowania oceny ryzyka jest pojawienie się na budowie kolejnych wykonawców pracujących w tym samym obszarze co podesty ruchome.

Wybór odpowiedniego podestu ruchomego

Przegląd placu budowy i ocena ryzyka umożliwi wybranie najbardziej odpowiedniego podnośnika ruchomego dla bezpiecznej i wydajnej pracy na wysokości. Wybrane czynniki do rozważenia to:

  • Jakie jest zadanie do wykonania?
  • Czy podnośnik będzie pracował wewnątrz, na zewnątrz czy w obu miejscach?
  • Jakie wymiary platformy i udźwig są potrzebne?
  • Ilu użytkowników będzie pracować na platformie?
  • Jaka wysokość robocza i wysięg boczny są wymagane?
  • Jakie są warunki podłoża (podłoże twarde, miękkie)?
  • Czy operatorzy mają odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia?
  • Czy jest dużo przeszkód na podłożu i na wysokości?
  • Jakie są wymogi użytkowania danego podnośnika?
  • Czy hałas, zanieczyszczenie powietrza i emisja spalin są problemem / czy są ważne?

Podesty ruchome do bezpiecznej pracy na wysokości zobaczysz TUTAJ.

Kluczowe korzyści wybrania optymalnego podnośnika to:

  • Gwarancja bezpieczeństwa operatora i wszystkich osób przebywających w pobliżu.
  • Gwarancja bezpieczeństwa innych pracowników na budowie
  • Wykonanie zadania w najbardziej efektywny sposób
  • Zmniejszenie stresu w pracy operatora
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia sprzętu
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia nieruchomości

Porady dotyczące inspekcji przed rozpoczęciem pracy, wybrania odpowiednich środków ochrony osobistej, przeprowadzenia ostatecznej kontroli przed przystąpieniem do pracy na podnośniku znajdą się w kolejnej części artykułu. Zostaną opublikowane wkrótce.

Autorami artykułu są Wim Van Meer i Robert Cavaleri eksperci ds.bezpieczeństwa w Riwal.

Our latest news

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.