NewsletterSzybka oferta wynajmuFAQZłóż zamówienie na wynajem
Poland - Polish
  • Belgium - Dutch
  • Croatia - Croatian
  • Denmark - Danish
  • France - French
  • Germany - German
  • Kazakhstan - English
  • Kazakhstan - Russian
  • Netherlands - Dutch
  • Norway - Norwegian
  • Poland - Polish
  • Slovenia - Slovenian
  • Spain - Spanish
  • Sweden - Swedish
  • United Kingdom - English

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej?

rozmowa rekrutacyjna - praca w Riwal

Warto pamiętać, że spotkanie rekrutacyjne to Twój pierwszy kontakt z potencjalnym Pracodawcą.

Od wyniku rozmowy zależy czy otrzymasz swoją wymarzoną pracę, albo przynajmniej taką, która da Ci akceptowalny poziom satysfakcji z życia zawodowego.

Nie bez przyczyny powstało szereg przewodników, które sugerują jak się do takiej rozmowy przygotować, poniżej kilka wskazówek, które być może rozwieją Twoje wątpliwości na temat tego jak takie spotkanie przebiega i jak się na nim zachować.

  1. Przed rozmową postaraj się dowiedzieć więcej na temat samej firmy, przychodząc nawet
    z podstawową wiedzą na temat organizacji, w której chcesz pracować zyskujesz dodatkowe punkty u Pracodawcy.
  2. Przypomnij sobie ogłoszenie, na które aplikowałeś, będziesz lepiej pamiętał o jakim zakresie obowiązków oraz o jakich oczekiwaniach wobec Ciebie jako kandydata, będziesz rozmawiał
    z Pracodawcą.
  3. Na wszelki wypadek zabierz swoje CV. Z reguły osoba rekrutująca ma je ze sobą, ale tutaj chodzi o Ciebie. W stresującej sytuacji, jaką niewątpliwie jest rozmowa rekrutacyjna lepiej mieć
    w zanadrzu małą ściągę, nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko bardzo dobrze pamiętasz.
  4. Powiadają, że nie szata zdobi człowieka, ale w tym konkretnym przypadku nie do końca to prawda. Nie na każde spotkanie należy ubierać się w garnitur czy garsonkę, wszystko zależy od stanowiska na jakie aplikujesz oraz od organizacji i jej tzw. „dress code” (ogólnie przyjętych zasad co do ubierania się). Najważniejsze aby strój był schludny i czysty, nie zawierał elementów o bardzo jaskrawych barwach, a przede wszystkim, aby Twoja postawa była optymistyczna i pozytywnie nastawiona do Twojego rozmówcy.
  5. Ważnym elementem na spotkaniu rekrutacyjnym jest również to jak „mówi” Twoje ciało.
    Staraj się nie nadużywać gestykulacji, utrzymać kontakt wzrokowy z rekruterem, ale bez uporczywego wpatrywania się w rozmówcę, bądź uśmiechnięty i przyjmuj postawę otwartą, unikaj krzyżowania rąk na piersi, bo to może być odebrane jako niechęć do rozmowy.
  6. Podobnie jak na innych spotkaniach mniej lub bardziej formalnych tak i na rozmowach rekrutacyjnych obowiązują podstawowe zasady dobrego wychowania, warto kilka z nich i tutaj zastosować: - nie spóźnij się na spotkanie, a jeśli już wiesz, że nie dojedziesz na czas bo utknąłeś w korku zadzwoń do osoby, z którą jesteś umówiony i poinformują ją o tym. - wyłącz lub wycisz telefon, dodatkowy czynnik, który będzie Cię rozpraszał nie jest tutaj wskazany, - przywitaj się, podaj rękę w sposób zdecydowany, ale pamiętaj to nie jest konkurs na dominację, nie musisz miażdżyć dłoni rozmówcy, żeby udowodnić swoją pewność siebie.
  7. Warto pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna to również dialog pomiędzy stronami, nie tylko Pracodawca ma prawo do zadawania pytań. Zastanów się jeszcze przed rozmową o co chciałbyś zapytać, jakie cele zawodowe sobie stawiasz i czy nowy Pracodawca będzie w stanie pomóc Ci w ich realizacji.
  8. Podstawową umową jaka łączy Pracodawcę i Pracownika jest wypłata wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie bądź zatem zaskoczony, jeśli przyszły Pracodawca zapyta jakie są Twoje oczekiwania. Warto wcześniej sprawdzić na jakim poziomie kształtują się zarobki na stanowisku o jakie się ubiegasz. Możesz również zadać pytanie Pracodawcy co do widełek
    w obrębie jakich kształtuje się budżet wynagrodzenia na posiadany wakat oraz jak Twoje wynagrodzenie będzie się kształtowało ciągu kolejnych 3 lat i od czego będzie uzależnione.

Oferty pracy w Riwal znajdziesz TUTAJ