16 grudnia, 2022

Wszystko co musisz wiedzieć o podnośnikach koszowych

Podnośnik koszowy – to nazwa używana w odniesieniu do kilku typów podestów ruchomych.

Są wśród nich podnośniki teleskopowe – wielkie masywne maszyny, zwyżki przegubowe, które pozwalają dotrzeć w miejsce o ograniczonym dostępie, jak również podesty na przyczepkach, podnośniki na samochodach wykorzystywane najczęściej do przycinki drzew, a także podesty masztowe. Spalinowy i elektryczny napęd w poszczególnych modelach pozwala na pracę wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Wysokości robocze nawet do 46,15 m i 22m wysięgu – ale to jeszcze nie wszystko.

Czym jest podnośnik koszowy i jaką ma budowę?

Podnośnik koszowy to nazwa grupy maszyn kilku typów, które posiadają w swojej konstrukcji kosz unoszący operatora, co umożliwia mu pracę na wysokości. Rodzaje podnośników koszowych to: zwyżki przegubowe, podnośniki teleskopowe, podesty masztowe i podesty na przyczepkach. 

Zwyżki koszowe to maszyny wykorzystywane w pracach budowlanych gdzie trzeba dotrzeć z materiałami na duże wysokości, sprawdzą się również podczas prac konserwacyjnych – gdzie praca wymaga dotarcia w zakamarki, które znajdują się nad i wokół przeszkód w przestrzeni roboczej.

Podczas prac montażowych przegubowa konstrukcja pozwala na złamanie się w miejsce gdzie ciężko się dostać. Łatwe i płynne sterowanie z kosza wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy.

W zakładce historie klientów widoczne są filmy, które ukazują pracę podnośników koszowych. 

Rodzaje i zastosowanie podnośników koszowych

Do tej grupy zaliczamy:

  • zwyżki przegubowe

Podnośniki przegubowe mogą posiadać napęd elektryczny lub spalinowy. Elektryki przegubowe posiadają niebrudzące koła, przeznaczone głownie do prac wewnątrz obiektów.

Kompaktowe wymiary podnośników koszowych przegubowych elektrycznych pozwolą poruszać się w wąskich przejściach i przestrzeniach ponad liniami produkcyjnymi, jak również pomiędzy regałami magazynowymi. Jednym z kompaktowych modelów podestu koszowego typu przegubowego jest JLG E300AJP.

Podnośniki przegubowe z napędem spalinowym radzą sobie na trudnym terenie nieutwardzonym, gdzie potrzeba dotrzeć w miejsca o ograniczonym dostępie. Przegubowo – teleskopowa konstrukcja jest podstawową zaletą tego typu podestów ruchomych, ponieważ pozwala pracownikowi na wysokości sięgnąć do miejsc niedostępnych.

  • podnośniki teleskopowe

To masywne maszyny, które sprawdzą się na znacznych wysokościach.  Doskonale sprawdzą się w pracach wymagających maksymalnego wychylenia w poziomie.

Podnośniki teleskopowe z napędem spalinowym wyposażone są w terenowe koła, mocny silnik, oś wahliwą i napęd 4×4, dzięki temu sprawdzą się na terenie nieutwardzonym. Oś rozsuwna zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora.

Zwyżki teleskopowe od podnośników koszowych przegubowych różnią się konstrukcją ramienia, w ich przypadku jest teleskopowa, czyli ramię na całej swojej długości jest proste. 

Model JLG 1850SJ to podnośnik zapewniający bardzo duży zakres prac na wysokości. 

  • podesty masztowe

Ich największą zaletą są kompaktowe wymiary. Sprawdzą się w wąskich korytarzach  i przestrzeniach między regałami w centrach logistycznych.

Podnośniki masztowe to bardzo zwrotne i lekkie maszyny. Mogą pracować na wrażliwych posadzkach, jak również w  przypadku niektórych modeli mogą być transportowane windą osobową.

Dodatkowy atut podnośników masztowych to wysięg boczny oraz obrotowa wieżyczka, które pozwalają dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca ponad liniami produkcyjnymi, istniejącymi instalacjami, czy innymi przeszkodami. 

Podesty masztowe zasilane elektrycznie wyposażone są w niebrudzące koła. Ponadto modele Toucan mogą pracować zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz. Stanowią idealne rozwiązanie do magazynów, hal produkcyjnych, wszelkich obiektów przemysłowych czy centrów handlowych. Model Toucan 12E Plus to polecany podnośnik masztowy.

  • podesty na przyczepkach

Podnośniki koszowe na przyczepkach są szczególnie przydatne w pracach na podłożu o ograniczonej nośności. Charakteryzuje je niska masa i niewielkie wymiary transportowe. Wybrane modele być wyposażone w generator elektryczny. 

Najlepiej sprawdzą się w pracy w następujących obiektach i pracach: Czyszczenie elewacji zewnętrznej, hale produkcyjne – na zewnątrz i wewnątrz, obiekty sakralne, czyszczenie rynien, mycie okien, pomoc na planie filmowym. Model często wynajmowany to Dino 210XT.

Dodatkowe opcje zwyżek przegubowych ułatwiające prace i zwiększające bezpieczeństwo

  • Generator i gniazdko w koszu podestu ruchomego – dzięki temu można podłączyć niezbędne elektronarzędzia, jak np. wiertarkę bez konieczności noszenia ze sobą przedłużaczy. 
  • Skyguard – system który chroni operatora przed zgnieceniem w przypadku zetknięcia się tyłem ciała z przeszkodą i zasłabnięcia
  • Dodatkowe oświetlenie – które sprawdzi się szczególnie w pracach, gdzie widoczność jest ograniczona, zwłaszcza z dołu maszyny
  • Większy kosz – gdy potrzeba przetransportować wraz z operatorem większy element
  • Przedłużenie ramienia JIB – zwiększa zakres pracy – występuje w większości podnośników teleskopowych dostępnych w RIWAL
  • Karty dostępowe RFID – pozwalają zidentyfikować operatora i ograniczyć co usprawnia kontrolę tego, kto korzysta z maszyny

Uprawnienia do obsługi podnośników koszowych

Należy pamiętać, że do obsługi podestów ruchomych przejezdnych niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień UDT. Kurs UDT dla operatorów zwyżek można zrobić również w RIWAL, w jednym z 9 oddziałów lub w lokalizacji klienta.

Kalendarz szkoleń z kategorii 1P i innych znajduje się tutaj. Doświadczony zespół trenerów profesjonalnie przeprowadzi kursanta przez cały proces szkolenia wraz z egzaminem UDT

Dla osób pracujących za granicą dostępny jest kurs IPAF z licencją PAL, dzięki której można pracować w ponad 40 krajach na świecie.

Our latest news

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Przeczytaj więcej…
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.
Przeczytaj więcej…