30 września, 2023

Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach

Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.

Aby pracować bezpiecznie z podnośnikami podczas deszczowej i wietrznej pogody należy przestrzegać kilku zasad i wytycznych. Ingeborg Gabriëls, koordynator ds. Bezpieczeństwa w Riwal, udziela praktycznych wskazówek dotyczących pracy w każdych warunkach pogodowych.

Wiatr może uniemożliwić pracę na wysokości

Najwyższa dopuszczalna prędkość wiatru do pracy z podnośnikami to 12,5 m/s (45 km/h). Odpowiada to w przybliżeniu sile wiatru sześć w skali Beauforta. Szczegóły dotyczące dopuszczalnej prędkości wiatru znajdują się w instrukcji obsługi każdego podestu ruchomego. Jeśli siła wiatru osiągnie maksymalną dopuszczalną prędkość, praca z użyciem podnośnika musi zostać przerwana lub zakończona.

Pomiar siły wiatru – anemometr

Decydującym czynnikiem nie jest siła wiatru przy gruncie. Ważna jest prędkość wiatru na wysokości wykonywanej pracy. Jeśli nie można oszacować, czy aktualna prędkość wiatru umożliwia pracę na określonej wysokości, należy ją zmierzyć.Najlepiej użyć do tego celu anemometru. To urządzenie dostarcza wiarygodnych danych, dzięki którym można określić siłę wiatru i stwierdzić, czy praca na wysokości będzie bezpieczna.

Ingeborg Gabriëls ostrzega: „Jeśli prędkość wiatru osiąga wartość graniczną lub jeśli mamy do czynienia z gwałtownymi podmuchami w ograniczonych przestrzeniach tworzących tunele, np. pomiędzy budynkami, operator zwyżki powinien zrezygnować z pracy aby uniknąć ryzyka.” Nie masz anemometru, a potrzebujesz oszacować siłę wiatru? To możliwe. Z pomocą przychodzi strona IPAF. W witrynie można znaleźć tabelę, która jasno określa to, w jaki sposób odczuwa się siłę wiatru (na przykład przy sile wiatru 6 ludzie będą mieli trudności z trzymaniem parasola).

Bezpieczna praca w deszczu

Podczas pracy z użyciem podestu ruchomego zagrożenie może stanowić także deszcz, niezależnie od tego, jak długo pada. „Wilgoć może spowodować przesiąkanie gruntu, co grozi niekontrolowanym przesuwaniem się lub opadnięciem kół lub podpór. Takie warunki mogą prowadzić nawet do przewrócenia podnośnika. A to niesie za sobą zagrożenie dla osób przebywających w obrębie podestu ruchomego i pod nim” – twierdzi Gabriëls.

W ekstremalnych sytuacjach na jedno koło lub podporę może być wywierany nacisk nawet do 80% całkowitej wagi maszyny. W zależności od wielkości platformy może to być kilka ton.” Wskazówka Ingeborg: „Zawsze używaj dużych ramp, które rozkładają ciężar platformy na możliwie największą powierzchnię”.

Przypominaj o zasadach każdego roku!

Mimo że certyfikat IPAF jest ważny przez 5 lat, zalecane jest, aby pracodawca regularnie udzielał pracownikom corocznych instrukcji przypominających. „Instrukcje mają na celu odświeżenie wiedzy zdobytej podczas szkolenia” dodaje Gabriëls. Można również przekazać informacje o innowacjach i zmianach prawnych i technicznych w zakresie bezpieczeństwa pracy czy ochrony zdrowia. Ponieważ szczegółowa wiedza na temat bezpieczeństwa nabyta podczas szkolenia zostanie w dłuższym czasie zapomniana, zwłaszcza jeśli przez długi czas nie wystąpiły żadne problemy, wspomniane kursy odświeżające są ważne dla utrzymania możliwie najbezpieczniejszego środowiska pracy.

Aby zobaczyć aktualne terminy szkoleń IPAF i UDT kliknij tutaj

RIWAL Poland – Autoryzowany Partner FARESIN: Innowacyjne Rozwiązania w Ładowarkach Teleskopowych
Firma RIWAL Poland została oficjalnym partnerem znanego włoskiego producenta ładowarek teleskopowych FARESIN. RIWAL Poland odpowiada w za obsługę i wsparcie dla sektora budowlanego oraz firm rentalowych w Polsce w kwestii sprzedaży i serwisu ładowarek teleskopowych FARESIN jako autoryzowany dealer i serwis.
Przeczytaj więcej…
Boels Rental zamierza przejąć Riwal
Boels Rental zamierza wzmocnić swoją pozycję poprzez potencjalne przejęcie Riwal Boels Rental, czołowy gracz w branży wynajmu, z dumą ogłasza podpisanie umowy dotyczącej potencjalnego przejęcia Riwal – renomowanej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki dostępu do wysokości.
Przeczytaj więcej…
Bezpieczna praca na wysokości w jesiennych warunkach
Jesienne pogody właśnie się zaczęły. Mogą stanowić wyzwanie nawet dla profesjonalistów wykonujących pracę na wysokości.
Przeczytaj więcej…